„Učena glava sama sebi društvo“
„Учени глави“
Thomas Fuller M.D. (1654 – 1734)
»Neki zamišljaju kako je Švajcarska mnogo uštjedela time što kao neutralna zemlja nema velikih vojnih izdataka. A ona je oduvijek uzlagala u vojno osiguravanje novac koji je proporcionalno veći od francuskog. Istina je da stvarno nije sudjelovala u dva svjetska rata. Ali oni isti koji ističu takva mehanicistička objašnjenja, pripisuju jednako glatko „njemačko čudo“ kao i „japansko čudo“ šokovima razornih ratova . . . A koliko se drugih zemalja ništa ratobornijih i ništa manje pošteđenih ipak nikako ne izvlači iz nerazvijenosti!
Мотив од Швајцарија
(foto by pixabay)
Možda ipak najviše zaprepašćuje to što Švicarska, usprkos najgušćoj naseljenosti u cijeloj Zapadnoj Evropi, uspjela izbjeći stvaranje previše koncentriranih gradova i napuštanje sela. Našla je sklad između industrijske i poljoprivredne djelatnosti, između seoskog života i malih naselja. Bogata je i snažna: a jedva se osjeća da ima i državu. Ostala je skup lokalnih vlasti. Nije li joj upravo to dalo na mekoću prilgođivanja ekonomskom razvoju i taj zavisti vrijedan društveni consensus? Kakav je to genij zajedničkog života stvorio od te planinske demokracije organizam tako samo usklađen između ravnoteže i kretanja?«
Швајцарски симболи
(foto by pixabay)
Со овие свои ставови францускиот академик Alain Peyrefitte во своето дело „Tehnokratska bolest”, го завршува опишувањето на Швајцарија. Каде како што вели тој „едвај се чувствува дека има и држава“.